Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennuki meeskonna konservid roostetavad ja lasevad läbi
 
18.12.1999  

Eesti Päevaleht
Tiit Pruuli, madrus

Me haiseme jälle. Kui Põhjameres oli see tormiriietes magavate meeste mustuse ja higi ning kütusefiltrist tilkuva diisli lõhn, siis nüüd on laev täis troopika niisket ja imalat haisu, millele ühel päeval lisandus soolases pilsivees läbiroostetanud konservist väljaimbunud tomatikastme ja riknevate räimede odoor.
Järgmine päev kuluski umbes 600 liha-, kala- ja puuviljakonservi kontrollimisele ja pesemisele. Oli vähemalt päikesetõusust loojanguni mingi praktiline tegevus, mis sest, et see kulges enam kui 30-kraadises salongikuumuses.
Teine teema, mis meile juba reisi algu- sest saadik peamurdmist ja otsimisrõõmu annab, on küsimus, kust satub laeva pidevalt merevett. Ühtegi silmaga nähtavat üleliigset auku jahis pole, aga ometi tuleb regulaarselt pilsipumpadega tööd teha. Tundub, et oleme jõudmas tõeni ja ehk pääseme Brasiilias sellest veenuhtlusest.
Uus päev algab kell 24 laeva aja järgi vahi vahetusega. Südaööst kella neljani ehk koeravahis istuvad Riisalo-Kama, järgmised neli tundi Tuisk-Tarand ja hommikut tervitavad Kastehein-Pruuli. Siis läheb ring uuesti käima. Kella kümne paiku valmib hommikusöök, milleks on tavaliselt puder või munaroog või võileivad ja ohtrasti kohvi. Lõunat süüakse 13-15 vahel. Mida palavamaks päevad lähevad, seda hiljem.
Lõunamenüü on küllalt mitmekesine: purgisupp või makaronid lihakonserviga või kartulid (vahel Felixi puder) lihakonserviga. Sadamatest muretsetud värsked puuviljad peavad vastu kaks kuni kolm päeva, leib-sai viis-kuus päeva. Parimail päevil toob Kama välja enda soolatud liha, Tuisu-papi teeb pannkooke või Kastehein käepärastest vahenditest keeksi. Kui öösel on õnne olnud ja tekile on pidama jäänud mõni lendkala, serveerib Tarand seda ärkajaile otse koisse. Ise oleme seni suutnud püüda vaid ühe kalmaari.
Hoolitsemaks meeskonna moraalse palge ja intellektuaalsete huvide eest, organiseerib kapten Saarso sageli dispuute põletavatel päevateemadel, kus ta ise on kõige kirglikum vaidleja. Seni läbi võetud teemadest on olnud märkimisväärsemad näiteks sellised: "Kas koeraomanik peaks koristama koera väljaheite?", "Kas Eesti peaks astuma Euroopa Liitu?", "Kui laevas oleks homo...", "Kaitske endid virtuaalmaailma eest!"
Kuna Rahvusraamatukogu aitas komplekteerida laeva raamatukogu, ei ole ka lugemismaterjalist puudu, ainult et väsitavad vahikorrad, palavus ja vaikne õõtsumine uinutavad sind juba mõne peatüki järel. Ja sa ärkad, nagu palavusest paistes, selle peale, et eelmine vahimadrus röögib kajutis: "Morning, Sir, aga aeg on vahti minna!"

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele