Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Kõne Lennukilt kestab 40 sekundit
 
03.02.2000  

Kõne Lennukilt kestab 40 sekundit
Indrek Kald
3. veebruar 2000

Iga ümbermaailmajahi Lennuk meeskonna liige võib ühes kuus
satelliittelefoniga helistada 20 minutit, mis teeb igapäevase kõne kestuseks kuni 40 sekundit.

See raha on jahi eelarves. Rohkem rääkija maksab ise juurde. Nõnda jääb ka vajalikeks laevakõnedeks mõistlik varu, selgitab kapten Mart Saarso. Teadmine, et kodus laabuvad asjad hästi, on meeste vaimsele vormile väga tähtis, põhjendab ta helistamist. Mõistagi ei pea helistama iga päev.
Kõneminut Lennukilt maksab 30 krooni, jahi satelliittelefonile Eestist helistamine 130 krooni.

Kapten ise eelistab suhtlemisel e-kirju, nii saab sama raha eest rohkem infot vahetada. Lennukilt meili saatmisel maksab iga täht, ka koolon ja tühik. A4 formaadis tekstilehekülje saatmise eest tuleb maksta ligi 300 krooni. «Seega kodustega pikki kirjandeid vahetada ei saa,» märgib Saarso. Tasuline on ka jahil elektronkirjade vastuvõtmine.

Kaptenil ainuõigus andmesideks
Vastavalt reeglitele on ainult Lennuki kaptenil õigus opereerida laevalt faksimist ja e-posti vahetamist võimaldavate sideseadmetega. Jahil on andmesideks Inmarsat-C süsteem, mille kasutamine eeldab vastavate kursuste
läbimist, kuigi tegelikult ei ole selles midagi keerulist. Lennukil peetakse reeglitest kinni ja keegi teine peale kapteni andmesideseanssi ei alusta.

Põhiliselt edastatakse Lennuki satelliidi kaudu teateid jahi asukohast. Ka interneti kodulehekülge uuendatakse sama süsteemi abil, tekst lüüakse arvutisse ja saadetakse elektronkirjana ära. Laevalt otse internetti ei
pääse.

Teise satelliidi kaudu käib infovahetus süsteemiga, mis registreerib iga 15 minuti järel jahi parameetrid - koordinaadid, kurss, kiirus, temperatuurid, edastades need ka koduleheküljele. Samuti saadetakse sellega iga päev kodulehele värsked fotod.

Mobiiltelefone kasutati viimati Madeiral, uuesti jõutakse GSMi levialasse Austraalia põhjarannikul. Ka on Lennukil käsiraadiojaamad, ultralühilaineraadio, avariiraadio.
ultralühilaineraadio, avariiraadio.

Saarso sõnul on Lennukil jahi kohta tohutu sidesüsteem. «Siiani pole olnud praktiliselt hetke, mil oleksime sideta. Suur hulk antenne ja elektroonikat köidab sadamates tähelepanu,» lisab kapten.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele