Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Jõulud Atlandil
 
23.12.2000  

Eesti Päevaleht
23.12.2000


Tiit Pruuli, madrus

”Kui ma pärast vahikorda istusin masti alla ja igatsesin, siis tundsin, et keegi pani käe mu õlale: see oli kapten. ”Mis on, Nigul, kas jõule igatsed?” Vaatasin talle otsa ja nägin selle karmi meremehe silmis sama igatsust, mis vaevas mind.” Jüri Parijõgi ”Jõulud Kulbul”
Lennuki jõulud tulevad taas Atlandil. Sel korral St. Helena saare lähedal, seal, kus Napoleon Bonaparte oma ette kaotusele määratud võitlusrohked elupäevad pagenduses lõpetas. Juba teised jõulupühad kodust kaugel. Õnneks aitab koduigatsust pisutki leevendada Kaplinna saadetud postipakk, kus värskete Päevalehtede ja Postimeeste vahele pakitud purgid hapukapsaste, pohlamoosi, seente, mädarõika ja piparkookidega. Aga on asju, mida Eesti Post parimagi tahtmise juures üle ookeanide ei suuda läkitada.

Eks me oleme ilmselt kõik siin laevas mõnel pikal ja väsitaval ülesõidul iseendaga aru pidanud, kas see poolteist aastat pole mitte liiga pikk aeg, kas Tallinnas poleks midagi tähtsamat teha. Proovime siis teha ühe lühirehnuti käestlibiseva aasta kohta. Et mida oleme saanud ja kogenud ning võrdleme seda võimalike kodumaiste emotsioonidega.

1. Aastatuhandeid merre mürisev jääliustik Patagoonia fjordides, ookeanide igavene tõus ja mõõn. Võrdle: Tallinna langevad ja tõusvad linnavalitsused.

2. Katiu atolli rõõmsameelsed tüdrukud Mia, Mata ja Florencia. Võrdle: Lang, Luik ja Lepikson.

3. Lihavõttesaare moaid, ahud ja koopad – saar kui muuseum. Võrdle: vaidlused kunstimuuseumi ehitamise üle.

4. Võidurõõm Hoorni neemest möödudes. Võrdle: rõõm, et su autot pole maja eest ärandatud.

5. Hirmutunne öiste äikesetormide ees ekvaatoril. Võrdle: hirm aktsialanguse ees.

6. Kõrvaklappidest kaikuv armastuse ülemlaul, kui seisad alasti päikeselisel laevatekil. Võrdle: Club Hollywood, Atlantis, Dekoltee.

7. Eesootav taaskohtumine armsa inimesega: laubad, ninaotsad koos, esimene õrn suudlus; lapsed, oma raamaturiiul, laupäevane saun ja sõbrad. Siin lõpeb nali ja lõõp. Seda ei saa millegagi võrrelda.

Ja sellepärast tahamegi olla kodus ning mitte ainult jõululaupäeval. Ja nii me siis võitlemegi seda kaotusele määratud võitlust. Oma sooviga minna ning kiigata silmapiiri taha ja jääda sinna igaveseks. Sooviga minna ning kiigata silmapiiri taha ja joosta tagasi nii kiiresti kui jalad kannavad.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele