Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Tants hindude tähtsaimal pühal
 
18.11.2000  

Tiit Pruuli, madrus

Eesti Päevaleht
18.11.2000

Lõuna-Aafrika Vabariik paistab: Lennuk on jõudnud East Londoni jahisadamasse.

Lennuk jõudis Port Lousi hindude tähtsaima festivali – divali – ajaks. Hindud on üks kolmest Mauritiuse (kokku 1,3 miljonit elanikku) kolmest suuremast etnilisest rühmast. Ülejäänud kaks on kreoolid ja hiinlased.
Divali ehk tulede või valguse pidu on rõõmupüha, mil jumalanna Lakshmi laskub maale ning heasoovlikkus võidab kurjad jõud. Selleks et jumalanna leiaks tee meie südameisse, on vaja valgust: majades jäetakse ööseks tuled põlema, süüdatakse tuhanded laternad, taevasse lendavad raketid. Kõik see toimub iga aasta oktoobris-novembris, kui taevas pole kuud ja öö on kõige pimedam.

Siis astub inimene jumala kõrvale ja seisab koos temaga pimeduse ning kurjuse vastu. Divali on kõigi vaeste ja rikaste, vanade ja noorte pidu. Nii rõõmustasime meiegi koos mauritiuslastega ning tantsisime varahommikuni kõrvuti nelja-viie aastaste laste ja soliidses eas, Indira Gandhit meenutavate, Churidari riietet memmedega.

Lennuki kapten Mart Saarso kohtus Port Louisis Mauritiuse turismiministri Nancoomar Bodhaga, kes tervitas Eesti purjeka saareriiki jõudmist. Minister Bodha tutvustas Mauritiuse edusamme turismi arendamisel, mis on suhkrutootmise kõrval riigi tähtsaimaks tuluallikaks.

Kui seni on saare supel- ja surfirandadel tuntud rõõmu igast külalisest, siis nüüd on väikeriigi (1854 km2) loodusressursid nõudnud ekstensiivse arengu piiramist. Keskendutakse kõrgkvaliteedilise (st ka kallima) teenuse pakkumisele ning ökoturismile. Selle kõige eeldus on puhas keskkond, mille saavutamiseks on valitsus käivitanud väga hästi toimiva jäätmekäitluse ning materjalide korduvkasutuse.

On tähelepanuväärne, et suhteliselt vaene avaookeanisaar, mille ümber on piisaval hulgal puhast vett, jälgib regulaarselt veekvaliteeti ning ühinenud mitmete rahvusvaheliste loodushoiuprogrammidega.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele