Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Eesti kõrgtehnoloogid murdsid maailma tippklassi
 
06.12.1999  

Eesti Päevaleht, esmaspäev 6. detsember
Tiina Joosu

Eesti teadlased töötasid välja maailmas ainulaadse tehnoloogia, mis võimaldab jälgida laeva liikumist maailmamerel reaalajas läbi interneti.
"Meie firma sobitas elektrooniliselt ja tehnoloogiliselt kokku erinevad seadmed ja vahendas saadud signaali, kaasa arvatud pildi läbi interneti," kommenteeris AS-i Ecomatic president Väino Pärnaste ja lisas, et eesti teadlased jõudsid sellise lahenduseni esimestena.
AS-i Ecomatic teadlased varustasid uudse süsteemiga ümber maailma seilava Eesti jahtlaeva Lennuk ning nüüd saab igaüks kas või koduarvutist täieliku informatsiooni purjeka meeskonna, laeva teekonna ja sõidutingimuste kohta.
Eesti teadlased on edasi arendanud kümme aastat tagasi USA-s loodud avatud võrkude standardit, mis võimaldab ühitada erinevate firmade tehnoloogiaid.
"Ühte võrku on võimalik tõmmata erinevate andurite ja näidikute informatsioon ning seda siis juhtida ja vajaduse korral operatiivselt muuta kohast, mis asub kas või teisel pool maakera," selgitas Pärnaste eestlaste saavutust.
"Tallinnast saaks interneti kaudu tõsta või langetada temperatuuri Tartu Emajõe ärikeskuse ühel korrusel või näiteks vajaduse korral mõnest sealsest ruumist valguse välja lülitada," tõi Pärnaste näite loodud tehnoloogia võimalustest.
Ecomatic on Ida-Euroopas ainuke firma, mis teeb teaduskoostööd USA Echelon Corporation iga, kus 1980. aastate lõpus töötati välja uus avatud võrkude tehnoloogia.
"Ida-Euroopas rohkem selliseid firmasid ei ole, isegi meie lähinaabri Soome ühelegi firmale ei ole antud integraatori õigust," kinnitas Pärnaste. Hiljaaegu sai esimene Jaapani firma ameeriklastega teaduskoostöö tegemise õiguse.
Pärnaste ei soovinud rääkida teistest revolutsioonilistest projektidest, mis Ecomaticus juurutamisel, viidates emafirmaga sõlmitud kokkulepetele. Samuti ei pidanud Pärnaste vajalikuks täpsustada projekti hinda.
"Las see jääb meie saladuseks, aga hinnavahemik on üle 100 000 ja alla miljoni krooni," märkis ta.
Eesti teadlaste saavutuse vastu on juba elavat huvi tundnud USA ja Jaapani firmad, samuti on olnud huvilisi Hollandist ja Saksamaalt.
Järgmisel nädalal tutvustavad Ecomaticu insenerid oma saavutusi ka president Lennart Merile.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele