Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennuki meeskond kolib mälestusi
 
20.03.2001  

Postimees
Küllike RooväliÜmbermaailmareisilt esmaspäeva öösel õnnelikult koju jõudnud purjeka Lennuk meeskonnaliikmed kohtusid eile pärastlõunal taas poolteist aastat koduks olnud jahil, et viia sealt ära kaugetelt maadelt kogutud kultuurkiht ja must pesu.
Pool ööpäeva pärast Pirita kai ääres sildumist tuli paar tundi maganud meestel taas jahile koguneda, et seni piirivalvekaatri meeskonna valvata olnud aluselt kraam koju viia.

Jahi kapten Mart Saarso ütles Postimehele, et pärast muu kraami äraviimist saab hakata kokku pakkima praegu tekil olevat varustust ja purjesid.

Laevast kokku kogutud rõivad, paksud lambanahksed kasukad ning muud kompsud tõsteti kaile. Eelmise õhtu peost väsinud meestel olid kolimisel abiks pereliikmed ja sõbrad. Hulk kandekotte kokku kogunud Kaido Kama hüppas rahuloleva näoga kaile ja ütles, et see on alles algus. «Kolm kolimist on võrdne ühe põlemisega,» lisas ta ja suundus auto poole.

Ööga jäätus taas kinni Lennuki jaoks lahti aetud faarvaater ning purjeka ahtrisse seotud bambuseridvad paistsid keset jäävälja üsna eksootilised. Kapten Mart Saarso tunnistas hiigelpika neljaks tükeldatud bambusetaime isiklikuks omandiks.

«Majapidamises läheb bambust ikka tarvis,» selgitas ta. Jahi ahtrikonsooli küljest sõlmis kapten lahti ka Tonga saarel elavalt meistrilt saadud mahagonist merejumala kuju, mis jahi parda äärde sorituna reisi kaasa tegi.

Saarso kinnitas, et ei vii kaitsevaimu koju kamina kõrvale, sest kuju teinud meistri jutu järgi peab see olema pardal, hoidmaks laeva uppumast. «Panen ta alguses oma paati, pärast aga võibolla mõnda teise laeva, millega kunagi merele lähen,» lausus Saarso.

Kapteni hinnangul kulub jahi kordaseadmiseks vähemalt nädal ja sellega tegelevad pealinnas elavad meeskonnaliikmed. «Mehed, kes mujal elavad, pole ju veel koju saanudki,» tõdes Saarso. Ta lisas, et laev tuleb olümpiatule kai juurest viia Kalevi jahtklubi basseini.

Kevade edenedes läheb Lennuk Saaremaale hooldusremonti ning pärast seda hakatakse alusele uut omanikku otsima. Jaht kuulub kaugpurjetamise seltsile Thetis, mille liikmed on seilajad ja nende toetajad.

«Meeskond tegi reisi ära, kuid meil pole kavas eluaeg koos selle jahiga purjetada. Igal meist on omad kavad ja seepärast ta müüki lähebki,» selgitas Saarso.

Tema sõnul on kõige väärtuslikum reisilt kaasa toodud kultuurkiht - teadmiste ja emotsioonide kogumine meeste mällu ja kaasas olnud arvutisse. Füüsilist kultuurkihi osa kandsid kaamelitena koju kõik laevameeskonnas olnud vahetusliikmed ja eile oli seda jahi sisemuses veel terve koorem.

Saarso sõnul tuleb kaasatoodud esemetest ja materjalidest kindlasti kaks näitust, üks Eesti Rahva Muuseumis Tartus, teine Meremuuseumis. Ka raamatuid on tulekul kaks: eestikeelne Tiit Pruuli ja võrukeelne Kaido Kama sulest. Ilmselt jätkab retke kahel etapil osalenud Jaanus Nõgisto ka reisi kajastavatele filmidele järje tegemist.

Mida meeskonnaliikmed edaspidi ette võtavad, ei tea nad veel isegi. «Kõik nad on ideesid täis inimesed. Ja kui mõni tahaks merele minna, soovitaksin neid igale laevale, nii palju on nad vett ja vilet näinud,» iseloomustas Saarso oma meeskonda.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele