Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Meie ümber ujuvad kalad
 
18.03.2000  

Meie ümber ujuvad kalad
Tiit Riisalo, tüürimees
Eesti Päevaleht, 18.03.2000

Seekord tahaks lugejaid pisut valgustada teemal Lennuk ja teda ümbritsevas ookeanis ujuvad kalad, kellest mõningad meil on õnnestunud ka kinni püüda. Neist juttu tulebki. Plaan oma toidulauda värske kalaga rikastada on meil olnud algusest peale ning püügivarustustki on laevas terve hulk.

Esimene "kalurilüli" kooseisus Mart Saarso-Tiit Sarapuu formeerus etapil Cowes-Funchal. Katsetati mitmel moel, aga mida polnud, see oli kala. Esimesena sai käe valgeks hoopis Aarne Tuisk, kes Cabo Verde rannikuvetes haakis landi külge mitte küll kala, aga siiski vee-eluka – kalmaari, mis praetult ja majoneesikastmes maitses üsna hää. Cabo Verde lähistelt saime ka kalamaitse suhu, seda küll mitte tänu püügiõnnele, vaid lendkalade kombele veest välja hüpates pikki õhulende sooritada, millest mõningad lõppesid esmalt Lennuki tekil ning seejärel kambüüsis pannil.

Tõeline kalaõnn aga saabus Lennuki pardale koos madrus Nõgistoga. Juba oma esimesel ülesõidul Buenos Airesest Mar del Platasse haaras Jaanus, ajal mil kapten mereuuringutega tegeles ja jaht Rio de la Plata suudmes ankrus seisis, spinningu kätte ning mõne tunni jooksul oli neljast seni häirimatult meres elanud paronast saanud maitsev lõunasöök.

Järgmine võimalus kalastada tekkis meil alles Tulemaal Puerto Espanioli lahes ankrus seistes. Nüüd olid Jaanuse ambitsioonid juba suuremad, välja lõi vana Hiiu mere- ja kalameeste veri ning ühel kaunil õhtul pandi sisse 60-meetrine võrgujupp.

Kui järgmisel hommikul madrused Kama ja Nõgisto Lennuki kummipaadiga võrku nõudmast tagasi sõudsid, peegeldus esmalt nende nägudelt pigem nõutus ja kerge kohkumine kui rahulolu edukast püügiretkest.

Meestel polnud jullas õieti ruumigi, sest enamuse sellest täitsid võrku takerdunud üsna harjumatu väljanägemisega kalad – üle kahekümne kõblasnina, paar raid, lisaks veel mõned robalod, notateeniad ja hulk krabisid. Kogu selle kalahulga töötlemisele kulus peaaegu terve päev, mille krooniks said tüürimees Tuisu valmistatud imemaitsvad kõblasnina kotletid.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele