Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  AARNE TUISU PÄEVIK
 
04.01.2000  

Lääne Elu
04.01.2000
AARNE TUISK

Aarne Tuisu päevik Lennuki ümbermaailmareisist algas 28. detsembri lehes.


15. november, esmaspäev
Hommikuse vahi ajal kella viie paiku märkan jahi kõrval imelikku vahujutti, lainetest nii ei tule. Ütlen Tiidule, et vist mingid kalad. Väga pime on. Võtame prozhektori ja kutsume kapteni. Delfiinid. Neid on palju, väiksemaid ja suuremaid. Kord ujuvad kiiremini vööri, siis ahtrisse, nagu põrkaksid vastu jahi korpust. Hüppavad veest välja ja ujuvad üle üksteise. Nii kestab see paar tundi. Sama järsku kui tulid, on nad ka kadunud. Vaatepilt oli ilus, vaht läks kiiresti.
Päeval tulid delfiinid uuesti — neid võis olla kümmekond. Vahist vabal ajal neid vöörist vaadates oli hetki, mil ma võisin seljauimest käega kinni võtta.
Õhtuse vahi ajal kella 18–19 paiku tekkis hästi tume pilv ja vasakus poordis kuu — pilt oli selline, et sõidame kohe vastu tumedat mäekülge.

16. november, teisipäev
Marguse ja Pruuli vaht oli näinud vaala — natuke küsitav, aga võib olla. Hommikul kell 4–8 mina ja Tiit Sarapuu, siis 8–12 Margus ja Pruuli, 12–16 Riisalo ja Kama, 16–20 jälle meie jne.
Ei ühtegi laeva, delfiini ega midagi. Vaid mõni üksik kajakas. Mart on vähe tõbine. Ei taha kuulata tohtri (Pruuli) sõna ega võtta rohtu.
Elu jahil, nii nagu ta on: kes loeb, kes magab, kes mängib kaarte, ei midagi erilist. Õhtuse vahi lõpus jääb Madeirasse 775 miili.

17. november, kolmapäev
Hommikul on tunda, et ilm on läinud soojemaks, tänasest võib talvekindad ära panna — ootama uut külmemat kohta.
Hakkab tekkima võistlus, milline vahtkond läbib neljatunnise vahi ajal enam miile. Tabelit veel seinal ei ole, aga arvestust peetakse. Keskmine tuleb 30 miili piires.
Oleme u 250 miili kaugusel Atlandil. Mart ikka tõbine, rohtu ei võta ega kuula sõna. Ütleme, et paneme isolaatorisse ”töötuppa“. Selle peale hakkab tablette neelama.

18. november, neljapäev
Väga hea päev. Hommikuse vahi lõpus otsustatakse spinnaker panna. Jändame Margusega mitu tundi follidega, sest Hollandi meistrimees oli midagi masti sees vussi keeranud, nii et spinni foll ei tulnud kergelt üles ega alla. Kui olime klaariks saanud, oli tuul keeranud teravamaks, nii et täna jäi panemata ja otsustasime, et paneme homme.
Täna on minu ja Tiidu köögivaht. Teen esimest korda tatraputru — imehea tuleb.
Õhtupoolikul otsustavad Mart ja Sarapuu Tiit kala püüda. Sätitakse konksud, raskused, liinid ja landid valmis. Aga mida sa püüad, kui jahi kiirus on 8–10 sõlme. Konksu otsa sätitakse Strandbergi vorstike ja üle parda ta läheb. Kala aga ei ole ega tule, tuleb üks hea jutuke.
Suur kala, vist hailaadne, läheneb konksule 9 sõlme kiirusega. Vaatab, naksab Strandbergi vorstikest. Tormab koju prouale ütlema, et lähme nosime koos. Ujuvad uuesti üheksasõlmese kiirusega kohale, kuid Strandbergi vorstike on läinud. Vaata siis, kui populaarsed on juba need vorstikesed Atlandil.
Õhtul teen meestele pannkooke, need lähevad otse pannilt kui soojad saiad.

19. november, reede
Jälle kena päev. Päike paistab. Ilm nõksa soojem. Tuul 5–10 m/s. Meeskonna ühisel jõul läheb spinnaker üles ja algab uus võistlus, kes vahi ajal läbib spinni all rohkem miile.
Üle kolme päeva nägime jälle laeva. Pingutame, mis me pingutame, aga 30 miili täis ei saa. Lõpetame 29,7 miiliga. Hetkel parim, kuid võistlus jätkub. Veetemperatuur ahtris 18,2 kraadi. Riideid saab jälle vähemaks võtta.

20. november, laupäev
Hommikuse vahi ajal hakkame jälle pingutama. Poole vahi peal tundub, et tuul tõmbab mõnele asjale kriipsu peale. Vaikib ära ja nii lõpetame 29,3 miiliga.
Marguse ja Pruuli vahi ajal tuleb üks korralik pagi, jaht hakkab lengerdama ja poisid ei tule sellest välja. Käib pauk, nii et spinni topi liivers on läinud ja spinn vees. Edasi kõik kokku korjatud, läheb sõit juba groodi ja genuaga.
Õhtul kell 19 jääb Madeirasse ainult 100 miili, st homme oleme kohal. Vee temperatuur on tõusnud 19,8 kraadini.

21. november, pühapäev
Hommikul kella poole kaheksa ajal on Porto Santo saar traaversis. Saar on kuus kilomeetrit lai ja 11 pikk, asub 18 km kaugusel Madeirast.
Keskpäevaks jõuame Madeira reidile. Logi järgi oleme Tallinnast alates läbinud 3000 ja Cowesist 1380 miili.
Sadamaformaalsused käivad ruttu. Mõne paki suitsude eest tehakse kõik sadamakontoris ära.
Algul tundub ilm üsna soe, aga tulemust saame tunda juba järgmistel päevadel. Kondid valutavad ja ilmselt on ka külmetustõbi küljes. Nii et neljakesi — Pruuli, Margus, Sarapuu Tiit ja mina, oleme sunnitud tablette neelama.

22. november, esmaspäev
Täna terve päev vahis, linnas käimisele võib joone peale tõmmata. Päeval külastavad jahti kohaliku lehe ajakirjanikud, keda saadab üks tuntumaid kohalikke allveeujujaid Joao Borges, kes on mänginud filmis “Moby Dick”.
Madeira saar on 74 km², elanikke 275 000, halduskeskuses 45 000 elanikku. Esmamainimine 1351. aastal.

23. november, teisipäev
Tõbi on veel rohkem võimust võtnud ja ilmaga ei ole vedanud, üks kord päevas sajab igal juhul, mäetipud on uduvines, õigemini pilvedes.
Teen väikese matka sadamalähedasse linnaossa. Tänavad tõusevad mägedesse. Suveniirid ja nännikauplused, nagu sisse astud, proovitakse midagi kaela määrida.
Tänavapildis domineerivad peale kohalike vanem seltskond (pensionärid) saksa, soome turiste, teisi skandinaaviamaid. Aga kahte esimest on enam kuulda. Kohalikest meestest jääb mulje, et nemad tööd ei tee, ainult kauplevad. Seisavad poekeste ustel ja üritavad turiste meelitada. Tõmmata võid väga lihtsalt saada. Turul tehti meie meeskonnale kohe üks–null ära.

24. november, kolmapäev
Täna saabus Eesti konsul Portugalist Paul Lettens koos abikaasa, tütre ja pojaga.
Kurguvalu on küll vähe järele andnud, aga haigete kirjas oleme ikkagi, st tohtri pilgu all, kusjuures tema ise ka.
Õhtul kutsub konsul meid vanalinna ühte restorani — meie mõistes oli see rohkem kõrts. Kohalikel on nõrkus õhtul hilja hästi palju süüa ja see, mis meie lauale toodi, oli ka üsna rohke. Kui sõid taldriku ilusasti puhtaks, nagu Eestis, võisid kindel olla, et tuuakse lisa. Konsuli poolt oli see ilus tegu.

25. november, neljapäev
Jälle vahipäev. Kodustele on kaardid ostetud ja teele pandud. Tavaline päev.

26. november, reede
Täna peaks saabuma Tarand ja kuulduste järgi pidi Tiit Sarapuu tegema lahkuva mehe õigusega välja õhtusöögi. Kapten tegeleb Eesti asja ajamisega, millega nimelt, eks seda ole õhtul kuulda. Järgmised materjalid peaksin andma edasi juba Rohelise neeme saartelt.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele