Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Ilm väntsutas Lennukit hilinema koduste rüppe
 
19.03.2001  

EPL
Oliver RandPoolteise aastaga ümber maailma seilanud jaht Lennuk jõudis ööl vastu tänast kurnavalt retkelt kodusadamasse Tallinna.
“Viimased päevad on väga pikaks veninud, kõik meeskonnaliikmed ootavad kannatamatult koju jõudmist,” lausus Lennuki madrus Tiit Pruuli eile õhtul. Tema sõnul juhtus ligi 38 000 meremiili maha sõitnud jahiga teel Göteborgist kodusadamasse ka äpardusi, kuna miinuskraadide tõttu hakkas jaht eile jäätuma.

“Pidime kahel korral laevatekist jääd lahti raiuma, kuid õnneks ei tekitanud jäätumine nii suurt probleemi, et pidanuksime varjusadamast abi otsima,” lausus Pruuli. Lennuki meeskond kaalus veel kuni eilse õhtuni võimalust liigse jäätumise korral Paldiski sadamast varju otsida.

“Siis pöördus tuul meile ka soodsamaks ja vastutuulega ei tulnud enam võidelda,” ütles Pruuli. Külgtuules Pirita sadamasse seilanud meeskonna meeleolu oli tema sõnul ootusärev ja ülev.


KURNAV TEE KODUSADAMASSE. “Viimane lõpp on olnud kaunis väsitav, seda ei saa salata ja puhkus kulub ilmselt meile kõigile ära,” lausus Pruuli. “Meeste eluunistus on täitunud ja mida veel paremat tahta, kui saame nüüd kõik pärast pikka äraolekut perede juurde naasta.”

Kapten Mart Saarso sõnul pole poolteist aastat asjata kulunud. “Igal juhul ei ole see aeg raisku läinud, pigem võib seda nimetada senise elu üheks kõige põnevamaks ajaks,” ütles kapten.

Saarso sõnul poleks ümbermaailmareis ilma meeskonnaliikmete entusiasmita teoks saanud. “Mitte kõik mehed pole valmis nii väikeses laevas ja niisugustes tingimustes koos poolteist aastat vastu pidama,” sõnas Saarso.

Tiit Pruuli sõnul tuleb meeskonnaliikmetel hakata tsiviileluga kohanema, sest poolteise aastaga on Eestis palju muutunud.

“Andke neile küsimustele vastamiseks paar päeva aega,” vastas Pruuli küsimusele, kas meeskonnaliikmed naasevad sama tegevuse juurde, millega tegelesid enne ümbermaailmareisile minekut.


LÄTLASTEST VAREM KODUS. Kuigi Lennuk kellegagi võidu ei sõitnud, oldi kiirem Eesti jahiga umbes samal ajal ümbermaailmareisi alustanud lätlastest, kel tuleb koju jõudmiseks veel pingutada.

“Kümmekond päeva tagasi oli meil lätlastega ühendus ja nad olid alles Kap Hoorni lähedal sadamas,” sõnas Pruuli.

16. oktoobril 1999 sõitu alustanud Lennuk külastas 25 riigi 36 sadamat. Kokku läbiti 37 963 meremiili. Reisi patrooniks oli president Lennart Meri.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele