Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Himma Kama: “Nad on vintsked mehed!”
 
19.02.2001  

Kirsti Vainküla
SL Õhtuleht


Kaido Kama Tartus elava ema Himma süda on poolteist aastat tavalisest kiiremini tuksunud. Ta hingab poja tegemistele kaasa sedavõrd, et võib pimesi näidata kaardil kohta, kus Lennuk parajasti seilab.


“Sõidan pojaga kogu aeg kaasa. Ei ole päeva, kui temale ei mõtle,” ütleb madrus Kaido Kama Tartus elav ema Himma Kama, 77. Ja ta mitte ainult ei mõtle, vaid kogub ka materjali ümbermaailma reisi kohta.
“Mul on, nagu moodsalt öeldakse, kõik logiraamatud paberkandjal. Tütar prindib kõik välja - kui ma nüüd õigesti kasutasin seda moodsat sõnavara,” naerab Himma. Lõbusale olekule vaatamata tunnistab naine, et sisimas tunneb ta poja pärast hirmu.

“Mis sa ära teed...Värin on kogu aeg sees. Aga oleme siin naljatanud, et eks nüüd saab teada, kas Kaido ujuda ka oskab. Purjetamine oli tal selleks ettevõtmiseks kätte õpitud ala,” teab ema. Poolteist aastat pole ta poega näinud, kuid poeg on sellevõrra talle armsamaks saanud. Justkui omal moel kangelaseks muutunud.

Kapten õige mees

“Nad on vintsked mehed,” on ta Tartus Anne tänavas ümbermaailmareisile kaasa elades aru saanud. “Ühelt poolt nad sobivad ja teiselt poolt on neil ka omad huvid. Nad on intellektuaalid. Ja kapten - tema on fantastiline. Ta annab neile aega oma huvialaga tegelda. Mitte nii, et ainult sadamasse, toit peale ja minema. Antakse võimalus tutvuda maa iseärasustega. Kaido läheb alati sisemaale pärisrahva juurde. Uurib ka sellele maale omast floorat ja faunat. See on talle südamelähedane.”

Emal on kõik poja Võru Teatajas ilmunud reisikirjad ehk reisikiräd välja lõigatud. Ta lappab kiiresti oma kausta ja leiab loo, kuidas Lennuki-mehed Ascensioni saarel kilpkonnade munemist vaatamas käisid.

“Kilpkonnad tulevad Lõuna-Ameerika rannikult 2000 kilomeetri kaugusele, et sel saarel paarituda ja muneda. Siis lähevad tagasi,” teab Himma. Kodu poole teel olev laevameeskond meenutab tänaseni, kuidas Kama, peod all, kilpkonnalt pingpongipalli suurusi mune ootas.

Mure poja tervise pärast

“Tore, et tal see sõit õnnestus ette võtta, peaks see nüüd õnnelikult lõppema kah. Aga see südamevalu, mis olen tundnud, on seda väärt. See on ikka imelugu küll. Kui nad ära sõitsid, oli võimalik enne pardale minna. Mina ei läinud, isa käis ikka ära. See oli nii hirmväike laev! Nii pisike, pähklikooreke, kuidas tema nende suurte lainetega seal võitleb? See on lihtsalt mõistatus. Aga mida edasi, seda suuremaks läheb mure,” tunnistab ema. 15. veebruaril lahkus Lennuk Assoori saartelt Ponta Delgadast, kuid paraku ei saadud jahi küttesüsteemi tööle.

“See on hirmus, et nii läks. Põhjameri on külm, see on pikk ots.” Ema sõnul ei olnud Kaido lapsena külmetushaigustele väga vastuvõtlik.

“Ta oli spordipoiss, suur suusataja. Ja olime üldse üks matkapere. Kõik me neljakesi, Kaidol on õde ka, sõitsime vana Moskvitðiga Eestimaal ringi. Ikka telk ja katel ühes. Kuni Karpaatideni välja oleme läbi tuurinud. Igal suvel. Paadimatkad ja mis me kõik oleme teinud,” usub ema, et siit johtub osalt ka Kaido hea tervis.

Isa tervitab omas keeles

Kui maakerale tiiru teinud mehed esialgselt plaanitud 18. märtsil saabuvad, on ema ja isa vaimus kindlasti pojal Pirital vastas. Paraku põeb Kaido isa Endel kaheksandat aastat rasket haigust, mis viimasel ajal on halvemaks pöördunud.

“See isa haigus on Kaidol merel kaasas, ma tean. Kui ta meile helistab, ei räägi ta endast ega enda päevadest, ikka küsib, kuidas on isa tervis. Tal on kodused mured südames,” teab ema.

Kaidol on kuus last - ülikoolis õppiv Kärg, Hispaanias töötav Susi, nooremad Põim, Põvvat, Pikne ja veel lasteaias käiv Mõtus. Vanaema arusaamist mööda on lapsed isa kangelasteo üle uhked.

“Mis seal uhkustada, eks see mure on üle kõige. Aga me ikka arutame lastelastega omavahel, kuidas isal seal on. Elame kaasa ja samas ootame koju,” räägib ema.

Isa Endel, võrokene, ütleb samuti sõna sekka: “Ütlessin niimoodu, et olkä vähess tublin mehen ja tulgu ilusti takasi.”

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele