Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennukit ohustab jäätumine
 
16.03.2001  

Postimees
Küllike RooväliIlmajaam ennustab eelolevaks nädalavahetuseks Eestis kuni 15 külmakraadi ja lumesadu, kuid veeteede ameti peadirektori asetäitja Arvo Veskimetsa hinnangul merel nii kõva külma tulla ei tohiks. Vahest tuleb 3-4 miinuskraadi, mitte rohkem, oletas Veskimets.
Veskimetsa sõnul tuleb loota, et tuul põhja ei keeraks ja Soome ranniku jäävälju Tallinna alla ei lükkaks.

Lennuki kapten Mart Saarso ütles Postimehele, et laeva meeskond pole papist poisid ja nende kojujõudmist takistav ilm peab küll käre olema.

«Kõige hullem on, kui satub kokku külm ja karvane ilm. Siis algab paljukardetud laevade jäätumine. Vesi tuleb parda tagant tekile ja jääb jääna laeva külge,» selgitas Saarso. Laevade jäätumise juures on kõige ohtlikum raskuskeskme tõus ja sellega kaasnev püstuvuse kadumine.

Purjelaeva jäätumine on Saarso hinnangul kõige ohtlikum, sest laeva taglases on palju liikuvaid otsi ja plokke. Poom peab liikuma ja puri ei tohi metalselt läikivaks plekitükiks muutuda.

«Usun, et saame ka jääga hakkama. Kui muidugi väga suur risk tekib, peame vahepeal kusagile varju minema,» ütles Saarso.

Kuigi meeskond pole olnud palju alla 0-kraadises keskkonnas, purjetati pärast Kap Hoorni Tshiili fjordides ja Tulemaa lähistel paari soojakraadi piirimail. Ka Inglise kanalis sadas laia lund ning Belgias oli laevatekil härmatis.Merekarud tahavad koju


Lennuki meeskonnaliikmed ootavad koju jõudes eelkõige puhkust, et selle järel asuda kavandama reisi Antarktikasse.

Jahi kapten Mart Saarso ütles Postimehele, et otse töökabinetti ei kiirusta pärast kojujõudmist meeskonnast keegi ning kõigepealt peavad poolteist aastat merel kõikunud mehed maaeluga kohanema hakkama.

«Näiteks tuleb meie meeskonnal ette võtta ekskursioon Tallinna, sest oleme kuulnud, et linn on meie äraolekul kõvasti muutunud, palju maju on juurde ehitatud,» tõi Saarso näiteks.

Reisi Antarktikasse ei hakata üleöö ette võtma. «Sellise ekspeditsiooni ettevalmistamine võtab oma neli aastat, on aega mõelda,» lausus Saarso.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele