Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Paremat Eestit otsides
 
17.03.2001  

EPLKuus meest seilavad ümber maailma. Veel umbes 15 meest teevad nendega kaasa lühemaid ja pikemaid otsi. Kõigil meil on selleks oma väikesed isiklikud põhjused: enese proovile panek, edevus, romantikaihalus, maadeavastamise kihk, auahnus, tõenäoliselt veel palju muud.
Jahtlaev Lennuk seilab sini-must-valge lipu all ümber maailma ja selleks on kaks suurt põhjust.

Näidata meremaailmale, jääliustikest ja planktonist kuni luksuskaatriteni, et Eesti on olemas ja ta lipp teeb maakerale tiiru peale. Näidata oma meeskonnale ja seeläbi kogu Eestile, et maailm on olemas ja ei kolmikliidu valitsus, vastasrinna (paha)meeleavaldused, riigiraudtee erastamine, Stockmanni uus kaubamaja ega ilmetud näod värvilistes seltskonnaväljaannetes pruugi üldse mitte selle maailma naba olla.


KUS ASUB MAAILMA NABA. Ja muide, maailma naba ei asu isegi mitte Swedbanki peakorteris Stockholmis ega jõua ta Eestisse mööda elektriliine Madeleine Albrighti kabinetist Washingtonist. Otsige teda ebatavalistest kohtadest, kaugemal keppivast tsivilisatsioonist!

Möödunud nädalal oli üks kogu ilma keskpunkt ehk Wabagi külas paapuate juures, kus mitu tuhat inimest lustis vanu rahvatantse tantsides ja laule lauldes. Seal üleval, 3000 meetri kõrgusel, oli väga vähe omakasu ning kurje mõtteid. Ja ei olnud seal ka ühtegi kokakoolaautomaati.

Teine maailma keskpunkt on juba 40 aastat liikunud mööda maailmameresid. See on 64-aastane Kees Stapel, kes purjetab, enamasti üksi, mööda ookeane ja meresid – kui heatahtlikkuse kehastus. Ja 40 aasta jooksul pole ta kordagi heitnud üle oma Argonaudi parda midagi, mis bioloogiliselt ei laguneks.


OTSIME JA OTSIME. Ja keegi kirjutas meile siia lõunapoolkerale, et Eestiski on olnud hetki, kus inimeste hingesuurus on muutnud suureks paigad, kus nad viibivad. Siis, kui lapsemeelne joodik Joe Cocker Tallinnas kontserti andis; siis, kui kogunes Kaika suveülikool; siis kui kokku on saanud need, kes üksteist ja oma ümbrust armastavad. Inimkonna lühike ajalugu on meile demonstreerinud vaid seda, et riik on üks neetult ebaloomulik nähtus.

Aga me ikka loodame, et äkki meie riik on lõpuks midagi paremat. Loodame, et meie riik võiks olla midagi nii loomulikku kui pere- või sõpruskond. Usume, et Tallinnassegi võiks koguneda piisaval hulgal maailma sõbralikke keskpunkte.

Nii me siis otsimegi oma Arkaadiat, Eldoraadot, Utoopiat, Atlantist, Eedenit, Eestit. Tükike sõitu on veel ta leidmiseks ees.

Tiit Pruuli, 20. augustil 2000 10°42,6’ S; 140°44,4’ E Spetsiaalselt aastaraamatule Kes?Mis?Kus?

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele