Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennukikandja keset India ookeani
 
28.10.2000  

Tiit Pruuli, madrus

Eesti Päevaleht
28.10.2000

LENNUK Kookossaared (Cocos ehk Keeling Islands) on mõnikümmend kahel atollil asuvat saart India ookeani lõuna-
osas, ligi 2500 km Austraalia rannikust. Tõenäoliselt avastas saared 1609. aastal kapten William Keeling, nende ajalugu on aga suuresti seotud perekond Clunies-Rossi nimega. 19. sajandi alguskümnendeil rajas John Clunies-Ross korallisaarele kopratööstuse ning tema järeltulijad valitsesid siin sisuliselt poolfeodaalsete isevalitsejatena kuni 20. sajandi keskpaigani, mil juhtimise võttis üle Austraalia valitsus, kes 1978. aastal maksis Cluines-Rossidele 6,25 miljonit Austraalia dollarit kompensatsiooni.

Clunies-Rossi kehtestatud reeglid nägid näiteks ette kepihoope noortele, kes alustasid suguelu enne 16-aastaseks saamist. See seadus muide oli kehtestatud õilsa eesmärgiga: piirata väikeste saarte ülerahvastumist.

Praegu elab kahel asustatud saarel umbes 400 malailast ja 120 valget austraallast, kes on siin lühemate või pikemate lepingutega, enamasti valitsuse poolt palgatud ametnikud, õpetajad, sõjaväelased, oskustöölised.

Lennuki meeskonnale korraldati Kookossaartel koguni kaks vastuvõttu, millest ühe andis Austraalia valitsuse kõrgeim esindaja Bob Holland ja teise kohaliku omavalitsuse juht. Sisuliselt oli meie vastuvõtust haaratud kogu siinne kogukond. Nüüd on maailmas vähemalt 500 inimest rohkem, kes teavad kus ja mis on Eesti.

Kogu elu saartel toimib vaid Austraalia valitsuse suurel rahalisel toel. Enam pole siin ei kopratööstust, ei ole tööstuslikku kalapüüki, ei olulisel määral turismi (koht on imekaunis, aga väga kauge ja kallis) ega muud, mis raha sisse tooks. Austraalia huvi sõnastas aga üks saare-

ametnik: "Omada keset India ookeani sellist lennukikandjat – selle eest võib ju igal aastal mõned kümned miljonid maksta."

West Islandil asub lennuväli on suuteline vastu võtma ükskõik kui suuri lennumasinaid ning saarel asub Austraalia Royal Air Forcei juhtimispunkt. Üldiselt on siin aga rahu ja vaikus, üksikud purjekad helesinises laguunis, kus ujuvad sõbrallikud riffihaid ja sajad muud värvilised kalad. Katsetasime siin ka Canoni allveetehnikat ja loodame võetud pildid ja filmid peagi Eestisse saata.

Praeguseks on Lennuk jõudnud Mauritiusele.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele