Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennuki kaheksas liige on merehädaline Paul
 
23.10.1999  

Eesti Päevaleht

Ümbermaailmareisijad on esimeste päevade jooksul kohtunud
mitme eestlasega ja neil on nüüd juba meeskonnas kaheksa liiget. Kaheksas on Paul Kerese järgi ristitud Paul, kes tuli laevale lageda vee pealt umbes 20 miili kaugusel Bornholmi rannikust. Paul on nimelt tihane, kes istub kenasti kajutis ilmafaxi nurga peal.

Juba esimeses välissadamas sai tõestuse asjaolu, mis oli meie merelemineku üheks põhjuseks – igas sadamas leidub vähemalt üks eestlane. Vänsburgi Nya Havenis, mida suuruse poolest võib ehk võrrelda Orissaare sadamaga, astusid Lennuki juurde kaks tunkedes meest ja soovisid tekipesijaile jõudu. Seni elasime madrus Tiit Karuksi info põhjal teadmises, et Gotlandil elab üks eestlane – Paul Loob, Stanley karika võitja jäähokimängija Hakan Loobi Kihnust pärit isa. Nüüd selgus, et siinkandis on kokku kuus eesti meest, kes "üldiselt puhkavad ja vahepeal teevad ka muud".

Vänsburgis sai tõestuse teinegi vana tees – rahapuudusel on
eesti viin kõva valuuta. Kuna Rootsisse sissesõit polnud
planeeritud, puudusid ka kohalikud kroonid. Aga kalurid tulid merelt värske tursaga. Kaubad sai kiirelt ja vastastikku kasulikult sõlmitud.

Bornholmi saare all leidsime eestlasi ka merel. Olime just alustanud raadio teel juttu meile vastu sõitnud mootorlaevaga Paul Keres ja rõõmustanud kaasmaalastega kohtamise üle, kui vestlusesse sekkus kolmaski hääl: "Tere, eesti poisid!" See oli öeldud sama intonatsiooniga, nagu kõneleb Kuku raadio Rootsi korrespondent Alev Ström. Tegu oli väliseestlasega, kes sõidab Rootsi laeva peal.

Kuni Rootsi lõunarannikuni olid meri ja mehed tegelikult väga vaiksed. Mehed magasid välja lahkumiseelsete päevade väsimust, meri kogus tõenäoliselt jõudu uueks sügistormiks. Meie lahkumine Tallinnast – sadamas paduvihma trotsinud inimesed ning paarkümmend Lennukit eskortinud purjekat ja kaatrit – oli kogu meeskonnale ja projektis osalejaile meeliülendav. Suur tänu kõigile! Meresõit ei toimu iial sarnaselt rongigraafikule. Ka meie reisil tekkisid esimesed plaanivälised sissesõidud juba Eesti vetes.

Pärast kolmetunnist peatust ja lahkumisrakette Hiiumaal ootas Lennukit Roomassaares Saaremaa Merekultuuri Selts koos
akordionimängijaga. Siin osteti laeva viimane proviant ja algas sõit üle Läänemere.

Kõrvus kummitab lõik kapteni kõnest meeskonnale enne Piritalt lahkumist: "Mehed! Maailmas on kolm suurt mereriiki – Inglismaa, Hiiumaa ja Saaremaa."

Tiit Pruuli, vahimadrus

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele