Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Pruuli ja Kama lõikasid ulgumerel sõpra
 
17.01.2001  

Tiina Laanem
EPL

Ümbermaailmapurjekal Lennuk keset Atlandi ookeani ohtlikku igemepõletikku jäänud kolmas tüürimees Margus Kastehein paraneb jõudsalt meeskonnakaaslaste sooritatud operatsioonist.
“Margusel läheb praegu nii hästi, et teeb siin lausa kooki,” rääkis eile üks amatöörkirurgidest Tiit Pruuli. “Täna võtab viimaseid antibiootikume, kuid süüa suudab juba erilise vaevata. Kuna põletik oli äge, siis pole kõik nähud veel päriselt taandunud.”

Keeruline olukord tuli Margus Kasteheinale üllatusena, sest vahetult enne avamerele suundumist käis ta Ascensioni nimelisel Briti saarel hambaarsti juures. Vasak alumine tarkusehammas oli tugevalt üles paistetanud, kuid kliinikus määrati raviks vaid antibiootikumid.

Ilmselt oli põletik nii tugev, et rohtudest ei piisanud. Möödunud reedeks, kui tüürimehe olukord muutus kriitiliseks, olid õppinud meedikud jäänud Lennukist juba paaripäevase teekonna kaugusele. Kell 16.05 saatis meeskond abipalve ümbruskonna laevadele, paludes professionaalset arstiabi. Lähimat abi pakuti 500 miili eemal.

Kogemustega hambaarstile pole igemelõikus keeruline. Enne väljasõitu üsna pinnapealse meditsiinilise väljaõppe saanud Kaido Kamale ja Tiit Pruulile kujunes see aga närvesöövaks katsumuseks. Viimase hetkeni lootsid mehed opereerimisest pääseda, kuid pärast läbirääkimisi kirurg Teet Lainevee ja hambaarst Toomas Männastega tuli lüüa skalpell igemesse lausa ööpimeduses.


KUUM, KÕIKUV JA PIME. Elu esimene ülesastumine kirurgina toimus Pruulil ja Kamal kolmekümnekraadises kuumuses, kõikuval purjekal ning prozhektorite valgel. Pikem viivitus oleks Margus Kasteheinale võinud lõppeda mädaniku jõudmisega ajusse. Juba oli tal vaevarikas suud avada. Toomas Männaste selgitusel ägeneb igemepõletik nii, et hiljem ei avane lõualuud üldse ning siis tuleb opereerida juba läbi põse.

Kõigepealt vaigistati patsiendi valusid piiritusse kastetud lapiga. “Siis tegin Margusele kaks tuimastavat süsti otse igemesse,” kirjeldas Pruuli. “Talle oli kindlasti piinarikas seegi, et torkimine käis suure süstlaga, spetsiaalseid peenikesi meil polnud.”

Kaido Kama lõikas seejärel skalpelliga igeme lahti. “Paise oli nii suur, et mäda ja verd lausa purskas. Sodi oli kõvasti,” jutustas Pruuli.

Seejärel tuli haava veidike veel avada ning katsuda mäda korralikult välja pigistada. Järgnes põhjalik desinfitseerimine. Pruuli sõnul kartsid nad Kamaga kõige rohkem seda, et nemad võivad küll tuimastada ja lõigata, kuid Kastehein ei kannata piina välja. Pealegi on psühholoogiliselt raske end usaldada meeskonnakaaslastest võhikute hoolde. Õnneks ühtegi äpardust ette ei tulnud ning tüürimees pidas lõpuni vastu.


PIDEV ÜHENDUS HAMBAARSTIGA. “Nad helistasid mulle iga viie minuti järel,” meenutas doktor Toomas Männaste. Isehakanud kirurgidele lisas satelliittelefoniühendus Kasteheina isikliku hambaarsti Männastega kindlust. Tohter oli saatnud arvutipostiga ka põhjaliku instruktsiooni, mis enne igeme kallale minekut hoolikalt läbi töötati.

Männaste sõnul ongi 89 protsendil patsientidest sellise igemepõletiku korral ainuvõimalikuks raviks mädakolde lahtilõikamine. Kriisiolukorraks vajalikud instrumendid on Lennuki pardal olemas, seal leiduvad isegi hambatangid.

“Tuimestamistehnika on päris keeruline,” selgitas Männaste. “Kogemata oleks võinud nõela liialt sügavale torgates vigastada mõnda närvipõimikut või veresoont. Selle tagajärjel valgub veri lõuaalusesse piirkonda ning muutub mädaseks.

Ka skalpelliga võib kõikuva pinnase või patsiendi võpatamise tõttu hoopis mööda lõigata. Näiteks põsest läbi. Õnneks midagi hullu ei juhtunud ning mehed lahendasid olukorra suurepäraselt.”

“Mina ei peljanud üldse ennast Pruuli ja Kama kätesse usaldada,” kommenteeris Margus Kastehein eile. “Olin täiesti kindel, et nad saavad hakkama. Hetkel tunnen ennast täpselt nii, nagu pärast elukutselise hambaarsti juures käimist.”

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele