Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Psühholoog teadis ette nõrka meest
 
17.03.2001  

EPL
Indrek SchwedePsühholoog Tõnis Arro, kes tegi Lennukil kaasa pooleteistkuulise etapi Tongalt Austraaliani, nägi juba ettevalmistuslaagris Võru metsades, et meeskonna nõrgimaks lüliks võib kujuneda Aarne Tuisk.
“Meeskonna põhituumiku moodustasid üksteist hästitundvad mehed, kellele lisandusid Kaido Kama ja Aarne Tuisk,” seletas Tõnis Arro. “Mõlemad startisid samalt positsioonilt, kuid Kama muutus lühikese ajaga keskseks persooniks, kujunedes paljudes küsimustes liidriks. Esialgu aitasid teda muidugi Võrumaa metsad, kus sundisime mehi rasketes tingimustes üksteisega tuttavaks saama. Oli näha, et Tuisk on mitmes mõttes teistsugune ja seltskonda nii hästi ei sulandu.”


KOLM KORDA TÕSTIS KAPTEN HÄÄLT. Kuna meeskond oli tegelikult moodustatud, ei olnud põhjust seda tähelepanekut üle tähtsustada. Vestlustes kapten Saarsoga loodeti, et kõik saab korda. Kui Lennuk oli juba teel ja sellega liitus ka Tõnis Arro, oli Aarne Tuisk juba Meelis Saarlaidi vastu välja vahetatud. Arro sõnul oli siis tegemist juba ideaalilähedase meeskonnatööga.

“Kogu kahe kuu vältel kuulsin kaks korda hääle tõstmist,” meenutab Arro ja lisab naerdes: “Või ütleme, et kolm korda. Tegemist oli kapteniga, kes tuletas meelde elementaarseid asju: vahis peab ilmtingimata olema kaks meest jne.”

Arro sõnul arvestati üksteisega maksimaalselt. Kes loomupäraselt lohakas, oli lohakas üksnes oma privaatterritooriumi piires.


DEMOKRAATIA JA AUTOKRAATIA. Eriti huvitas Tõnis Arrot, kuidas meeskond otsuseid vastu võttis. Kõik meresõitu puudutav oli raudselt kapteni rida. Aga näiteks küsimust, kas jätta vahele Paapua Uus-Ginea ja põrutada otse Austraaliasse, ei tahtnud kapten üldse ise otsustada.

“Paapua Uus-Ginea oli algselt plaanis, aga ometi tahtis enamus otse Austraaliasse minna,” räägib Arro. “Ainult Tiit Pruuli ja Kaido Kama tahtsid Paapua Uus-Gineale. Huvitav oli see, et enamus ei surunud oma otsust vähemusele peale ja seda ei teinud ka enamuse poolt olnud kapten. Lõpuks läksimegi Paapuale ja see oli üks reisi meeldejäävamaid paiku.”

Tõnis Arro tegi nelja meeskonnaliikmega testi, milles mõõdetakse 32 isiksuseomadust. Kui test saab tehtud ka ülejäänud kahega, saab nö teaduslikult täpsema pildi sellest, missugust psühholoogilist rolli keegi meeskonnas täitis. Sellest saab lugeda Lennuki reisi kokkuvõtvast raamatust.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele