Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Kuidas Pruuli tüürimehe iget lõikas
 
17.03.2001  

EPL
Tiina LaanemTõsiseim meditsiinijuhtum ümbermaailmapurjekal Lennuk oli poolteise aasta jooksul siis, kui Tiit Pruuli ja Kaido Kama olid sunnitud tüürimees Margus Kasteheinale tegema igemeoperatsiooni.
12. jaanuaril muutus kolmanda tüürimehe Margus Kasteheina hamba olukord nii kriitiliseks, et tuli anda vältimatut abi. Vahetult enne avamerele suundumist käis Kastehein Ascensioni nimelisel Briti saarel hambaarsti juures. Vasak alumine tarkusehammas oli tugevalt üles paistetanud, kuid kliinikus määrati raviks vaid antibiootikumid. Ilmselt oli põletik nii tugev, et rohtudest ei piisanud. Kui tüürimehe olukord muutus kriitiliseks, olid õppinud meedikud jäänud Lennukist juba paaripäevase teekonna kaugusele.


LOOTSID OPEREERIMISEST PÄÄSEDA. Kogemustega hambaarstile poleks igemelõikus keeruline. Enne väljasõitu üsna pinnapealse meditsiinilise väljaõppe saanud Kamale ja Pruulile kujunes see aga närvesöövaks katsumuseks. Viimase hetkeni lootsid mehed opereerimisest pääseda, kuid pärast läbirääkimisi kirurg Teet Lainevee ja hambaarst Toomas Männastega tuli lüüa skalpell igemesse lausa ööpimeduses.

Elu esimene ülesastumine kirurgina toimus Pruulil ja Kamal kolmekümnekraadises kuumuses, kõikuval purjekal ning prozhektorite valgel. Pikem viivitus oleks Kasteheinale võinud lõppeda mädaniku jõudmisega ajusse. Hambaarst Männaste selgitusel ägeneb igemepõletik nii, et hiljem ei avane lõualuud üldse ning siis tuleb opereerida juba läbi põse.

Kõigepealt vaigistati patsiendi valusid piiritusse kastetud lapiga. “Siis tegin Margusele kaks tuimastavat süsti otse igemesse,” kirjeldas Pruuli. “Talle oli kindlasti piinarikas seegi, et torkimine käis suure süstlaga, peenikesi meil polnud.”

Kama lõikas seejärel skalpelliga igeme lahti. “Paise oli nii suur, et mäda ja verd lausa purskas. Sodi oli kõvasti,” jutustas Pruuli.

Seejärel tuli haava veel avada ning katsuda mäda korralikult välja pigistada. Järgnes põhjalik desinfitseerimine. Pruuli sõnul kartsid nad Kamaga kõige rohkem seda, et nemad võivad küll tuimastada ja lõigata, kuid Kastehein ei kannata piina välja. Pealegi on psühholoogiliselt raske end usaldada meeskonnakaaslastest võhikute hoolde. Õnneks ühtegi äpardust ette ei tulnud ning tüürimees pidas lõpuni vastu.

“Nad helistasid mulle iga viie minuti järel,” meenutas doktor Männaste. Isehakanud kirurgidele lisas satelliittelefoniühendus Kasteheina isikliku hambaarsti Männastega kindlust. Tohter oli saatnud arvutipostiga ka põhjaliku instruktsiooni, mis enne igeme kallale minekut hoolikalt läbi töötati.


AINUVÕIMALIK RAVI. Männaste sõnul ongi 89 protsendil patsientidest sellise igemepõletiku korral ainuvõimalikuks raviks mädakolde lahtilõikamine. Kriisiolukorraks vajalikud instrumendid olid Lennuki pardal olemas, isegi hambatangid.

“Tuimestamistehnika on päris keeruline,” selgitas Männaste. “Kogemata oleks võinud nõela liialt sügavale torgates vigastada mõnda närvipõimikut või veresoont. Selle tagajärjel valgub veri lõuaalusesse piirkonda ning muutub mädaseks.

Ka skalpelliga võib kõikuva pinnase või patsiendi võpatamise tõttu hoopis mööda lõigata. Näiteks põsest läbi. Õnneks midagi hullu ei juhtunud ning mehed lahendasid olukorra suurepäraselt.”

“Mina ei peljanud üldse Pruuli ja Kama kätesse usaldada,” ütles Kastehein pärast operatsiooni. “Olin täiesti kindel, et nad saavad hakkama.”

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele