Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennukit ootab saluut
 
16.03.2001  

EPL


Kahest taevasse suunatud suurtükitorust kärgatavad kogupaugud, mürtsuv piirivalveorkester ja valgetes kinnastes mereakadeemia kadetid auvalves on vaid osa ümbermaailmapurjeka Lennuk vastuvõtust Pirita sadama kail tuleval pühapäeval, kirjutab tänane Postimees.
Suurupi teise poi juures ootavad pühapäeva varahommikul Lennukit mereväe lipulaev Admiral Pitka ja piirivalve lipulaev Vapper, samuti veeteede ameti ja meremuuseumi alused.

Ligi poolteist aastat maailmameredel seigelnud seilajaid tulevad tervitama ümbermaailmasõidu patroon president Lennart Meri, kaitseväe ülem kontradmiral Tarmo Kõuts, merendustegelased, ajaloolased ja retke toetajad. Kaitsejõudude peastaabi pressiesindaja Georgi Kokosinski teatel tulistavad kaks Pirita jahisadama muuliotsale üles pandud 40 mm kaliibriga suurtükki 21 kogupauku.

Kokosinski sõnul on paukude arv kirjas tseremooniate korraldamise eeskirjades.

21 kogupauku on mereväe tavade järgi maksimaalne - rahvaste saluut, mida lastakse tervituseks vaid kuninglikele külalistele ja riigipeadele. Eestis on sel moel varem tervitatud näiteks meritsi saabunud Taani kuningannat ja Soome presidenti.

Kalevi jahtklubi kommodoor Aare Kööp ütles, et jahi vastuvõtmise tseremoonia on oodatava karge ilma ja meeskonna väsimuse tõttu võimalikult lühike. «Kui ilm halvaks ei lähe ja Lennuk graafikus püsib, jõuab ta Pirita sadama väravasse pühapäeval kell 11.30,» rääkis Kööp.

Pühapäevaks ennustatud 2-3-kraadise külma kartuses on piirivalvelaevad valmis tekkida võivasse jääkattesse sissesõiduteed rebestama.

Lennuki kapten Mart Saarso oli eile telefonis rääkides optimistlik ning arvas, et jaht jõuab kohale lubatud ajal. «Koju on sõita vähem kui 400 miili, ilm on soe, tuul väga hea. Lõplikult otsustab muidugi ilm, mitte meie,» kirjeldas Saarso halli taeva all lõppema hakkavat seilamist. Edelatuul peaks purjetajaile soodsalt varsti läände keerama, vastu puhuvat ja ohtlikke jäävälju põhja poolt kaasa toovat põhjatuult esialgu ei ennustata.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele