Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Kaido Kama: ma nägin maailmas tõelist vaesust
 
17.03.2001  

EPL
Indrek Schwede”Ma ei usu, et maale jõudes tahaks teha midagi sellist, millest pidin kodurahu huvides end reisil tagasi hoidma,” ütleb Kaido Kama.
”Vaoshoitusest ja laeva peal õpitust on kasu ka maa peal. Paratamatult häirivad teiste juures mõned kombed või liigutused, kuid sa pead mõistma, et samamoodi häirid sina teisi. Sa õpid ümbritsevat rohkem aktsepteerima. Mina ei tunne kindlasti mingit väljaelamise vajadust.”

Kaido Kama arvates on suurim valearusaam Lennuki reisist selle põhjendamatu heroiseerimine. Selles nähakse suuremat kangelastegu, kui see tegelikult on. Kama sõnul polnudki kõige raskem mõne ägedama tormi ajal, vaid hoopis igapäevase rutiiniga toimetulek.

”Ikka oli natuke külm, natuke märg, laev natuke viltu ja rappus,” seletab ta. ”Aga vahel oli laev nädal aega viltu ja vööris magajatel käis laine kogu aja vastu nina.”

Kamal on varasemast siiski rikkalik reisikogemus: ta on käinud Siberis hantide-manside juures ning harjunud vähenõudliku eluga. Seekordne sõit muutis maailma tema jaoks väiksemaks ja pani vahetumalt tajuma globaalprobleeme.

”Eestis kurdetakse kehva elu üle, aga kui näed tõelist vaesust, seda, kuidas miljonid elavad külg külje kõrval eeslinnade papist majades, siis hakkad teistmoodi mõistma, mida tähendab viis miljardit inimest, kes kõik peavad maale ära mahtuma ja söönuks saama,” räägib Kama.

”Olen mõelnud, et seesama neegripoiss, kes elab Kaplinnas, ei saanud valida oma sünnipaika. Kui öeldakse, et sündida Skandinaaviamaades tähendab loterii peavõitu, siis nendel inimestel on selles suures loteriis kehvasti läinud. Sellevõrra vaatad mõistvamalt ka sealseid probleeme nagu kuritegevust.”

Laevareisi eelis oli ligipääs kohtadele, kuhu tavaline turist iialgi ei satu. Paljusid saari külastas Lennuk oma suva järgi. Aga Kamagi kurdab selliste kiirvisiitide pealiskaudsuse üle. Isegi kolmest-neljast päevast kohas, kuhu ta tõenäoliselt enam kunagi ei satu, jääb talle väheks. Järgmine kord valiks ta kindlasti ühe kindla paiga, kus ta viibiks pikemalt.

Pärast erakordset läbielamist läheb inimesel sageli aega, enne kui kogetu lõplikult nö kohale jõuab. Kui Kama jõudis tagasi Euroopasse, esimest kordi üle pika aja kuuski, kaski ja mände ning põhjataevast pea kohal nägi, küsis ta endalt, kas ta on tõesti käinud ka Paapua Uus-Ginea mägedes ja Vanuatu saarekestel? Aga ta annab endale aru, et Eesti-elu rutiin tekib kähku.

”Muidugi vajan pisikest sisseelamisperioodi, aga mida kodule lähemal, seda enam tegelevad ka mõtted tulevikuga,” räägib Kama. ”Saadan juba tükk aega meile, mis seda puudutab. 1. maist asun uuesti tööle Võru Instituudis.”

Üht tahab ta veel rõhutada: varem pole Eestis tehtud ümbermaailmareisiga võrreldavat projekti. Veel viis aastat tagasi poleks keegi ilusate silmade eest raha andnud.

”Kui tavamõistusega mõelda, siis jätab ikka jabura mulje küll, kui lähed ärimehe juurde ja küsid raha, sest on plaan ümber maailma purjetada,” muigab Kama. ”Aga loodetavasti hakkab nüüd taolisi asju rohkem juhtuma.”

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele