Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Kas Tšiilit sümboliseerib Augusto Pinochet?
 
15.04.2000  

Tiit Pruuli, madrus
Eesti Päevaleht, 15.04.2000

Nädalaid seilab Lennuk Tshiili vetes. Sini-must-valged lipud ehivad Tshiili lõunapoolseima jahtklubi (Puerto Williamsi) ja vanima jahtklubi (Valdivia) seinu. Mis on Tshiili sümboleiks? Enamike Lõuna-Ameerika riikidega on ses osas esmapilgul nagu kuidagi lihtsam: Argentiina ja tango, Brasiilia ja sambakarneval, Peruu ja inkad, Boliivia ja riigipöörded, Kolumbia ja narkokaubandus.
Täna meenub Tshiili puhul ehk esimesena Augusto Pinochet, vastuolulisi rolle mänginud militarist ja poliitik, keda tahetakse vastutusele võtta umbes 3000 inimese pärast, kes ta valitsemise ajal 1973-89 tapeti või teadmata kadunuks jäid.
Meie jaoks seostub Tshiili edaspidi ilmselt harukordsete looduselamustega. Esmalt sõitmine Tshiili fjordides. Meremees ja merekirjanik Hal Roth kirjutab raamatus "Kahekesi Hoorni vastu": "Mu arvates on maailma erutavaim sport juhtida väikest laeva Tshiili suurte mägede ja jääliustike läheduses. Oht varitseb igast küljest ja piisab vaid ühest libastumisest, et söösta kuristikku."
Kitsad kanalid, kus tihti tuleb loovida väga tugevas vastutuules imepisikestes läbipääsuavades, panevad proovile nii kaasaegse kui ka traditsioonilise meretehnika. Navigeerimiseks kasutasime peamiselt radarit ja kajaloodi ning lootsiraamatuid ja merekaarte, aga kogu aeg tuli arvestada, et see piirkond on ebapiisavalt uuritud, erinevused kaartide vahel võisid olla suured.
Ülikiiresti muutuv ilmastik ning mägedest puhuvad nn kalmistutuuled nõudsid erilist tähelepanu nii sõitmisel kui ankrupaiga valikul. Aga lisaks purjetamiselamusele merelises mõttes pakkusid meie läbitud Concepciuni, Widei, Icey, Grappleri jt väinad oma lumiste mäetippude, maaliliste lahesoppide, koskede ja jääliustikega pilte, mida ei ole võimalik edasi anda ühegi postkaardi või fotoalbumiga.
Peatuse Valdivias sisustasime Tshiili IX (La Aracuania) ja X (Los Lagos) regiooniga tutvumiseks. Inimkultuuri osas pakub see kant kahesugust spetsiifilist huvi. Esmalt kui mapuche-indiaanlaste põline asuala. Teiseks kui saksa koloniaalkultuuri keskus alates 19. sajandi keskpaigast.
Meil oli mahti külastada ka kaht rahvusparki. Parque Nacional Conguillio asub vulkaan Llaima (3125 m, purskas viimati 1957) ümbruses. Park on loodud põhiliselt selleks, et kaitsta araukaariapuud (Araucaria araucana). Parque Nacional Alerce Andinos asub sadamalinna Puerto Montt naabruses ja selle suurimaks vaatamisväärsuseks on veel viimased säilinud mitme tuhande aasta vanused alerkemetsad (Fitzroy cupressoides).
Kui enne Tshiilit oli meil põhjust nuriseda, et ümberringi on liiga palju tsivilisatsiooni, siis nüüd oleme kogenud ka puutumatust ja vaikust, mida tänapäevane maailm ikka veel pakkuda suudab.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele