Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Lennukil sõitnud Jaanus Nõgisto: mind peeti homopealikuks
 
17.03.2001  

EPL
Indrek SchwedeLennukiga ümber Cap Hoorni purjetanud ja nüüd jälle pardal viibiv Jaanus Nõgisto käitub jahtlaeval, nagu oleks temalgi seljataga pooleteistaastane äraolek.
“Ma tean osa asjade asukohta siin jahis isegi paremini, kui meeskonnaliikmed ise,” naerab Nõgisto. “Mul on mehaaniline purjetaja kassimälu. Siia tagasi tulles, jõudsin nagu koju.”

Meremehe jaoks on tema laev alati koduks, ka Lennuk on osa Eesti Vabariigi territooriumist. “Mida rohkem kodu poole, seda enam hakkab kodu-suhe laeva muutuma,” seletab Nõgisto. “Aga reisi ajal on iga meremees oma aluse üle uhke, isegi siis, kui sel on vead küljes. Ei saa ju teha koostööd millegagi, millest lugu ei pea või kelle omadustesse hästi ei suhtu.”

Kui Nõgistot Lennukil jälgida, märkab terasem pilk temperamentse mehe olekus mingit nukrat alatooni. Põhjus on lihtne: eks tahtnud ju temagi kaasa teha terve ringi maakerale. Paraku oli Nõgisto sel hetkel seotud tööga ETV-s ega kuulunud reisi korraldanud inimeste kitsamasse ringi.

“Miski ei välista, et ma selle ringi ära teen!” räägib Nõgisto. “Elu võib selle variandi veel pakkuda. Alar Volmer tegi selle tembu ära soomlaste meeskonnas ja lõppeks on olemas ka soolopurjetamise võimalus.”

Ühe eluunistuse täitis Jaanus Nõgisto juba Lennukiga – ta sõitis ümber Cap Hoorni, mis on meremeeste silmis kõva sõna. Selle märgiks kannab Nõgisto vasakus kõrvas kuldset kõrvarõngast. Selle kinnitas ta endale kõrva kohe pärast oma etappi Buenos Aires Valparaiso ja sattus 13-tunnisel tagasiteel õhusõidukis selja taga istuvate soome ärimeeste pilkealuseks.

“Soomlased ilkusid terve reisi, et see on kindlasti homo ja et isegi homode pealik,” meenutab soome keelt vabalt kõnelev Nõgisto. “Mina võtsin asja külma kõhuga ja napsutasin. Hakka nüüd kraaklema ja neile seletama, mida see tähendab. Päris reisi lõpus ütlesin neile inglise keeles siiski paar jämedust, aga nad olid nii täis, et võibolla ei saanud millestki aru.”

Kui Jaanus Nõgisto tagasi jõuab, vaatab ta filmimaterjali üle ja otsustab, kas ümberilmareisist saab ka midagi terviklikku kokku panna. Seni on Nõgisto keskendunud meeskonnaliikmete uurimisele, sest erinevaid paiku külastades on jäänud vähe aega tausta süveneda.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele