Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Kruiisipurjekas kannab lippu
 
11.11.1999  

Õhtuleht - Neljapäev, 11. november 1999
Gunnar PRESS

"24. septembril sai mul täis neljas merenädal. Selleks ajaks olin läbi seilanud 3887 miili, keskmise kiirusega 138,6 miili ööpäevas. Sedapuhku rikkusin oma tavalist seadust - mitte juua enne õhtut. Oli pöörane päev täis purjede seadmist ning ümberseadmist, ja ikkagi ei suutnud ma "Gipsy Mothi" soovitud kursil hoida. Tüdinenult jätsin ta
lõpuks omapead minema ja läksin alla hiliseks lantšiks või varaseks teejoomiseks."

Nii kirjutab 33 sügist tagasi purjekal "Gipsy Moth IV" teele läinud Francis Chichester reisikirjas, mis eesti tõlkes kannab pealkirja "Üksinda ümber maakera". Inglase reis Plymouthist Plymouthini kestis üheksa kuud ja sisaldas ühe peatuse - Sydneys. Nagu äsjaloetustki nähtub, ei pidanud Chichester toimepandut üleloomulikuks vägitükiks.

Mõne aja eest edastasid agentuurid teate kellestki 18aastasest koolipoisist, kes maakerale üksipäini tiiru peale tegi, kusagil seilavat samal teel paar Soome pensionäri.

Ülehomme täitub neljas reisinädal Eesti ümbermaailmapurjekal
"Lennuk", seks ajaks on jõutud Tallinnast Inglismaale.
Entsüklopeedia maakaart näitab Peterburi - Londoni meretee
pikkuseks 2200 km, Tallinnast ei jää Lõuna-Inglismaale seega 2000 kilomeetritki. Kui Chichesteri 3887 meremiili kilomeetriteks arvutada, saame 7200.

Nii ei paista "Lennuki" pooleteistaastane 36 riigi 25 sadamat külastav mereretk kuidagi kangelasteona, mida Eesti riik pidanuks rahaliselt toetama. Ohtlikuks katsumuseks jääb ümbermaailmareis muidugi, kuid seitse meest on seitse meest, pealegi tagavad nüüdisaegsed seadmed muu maailmaga püsisideme. Pärast esimest riket lasi jaht end sadamasse juhatada, seal võttis teine tüürimees naise ning külla saabusid madruse abikaasa ja lapsed. Lõbu laialt -
nagu kruiisilaevale kohane.

Ka Chichester oli vigurivänt. "Istun šampanjakokteiliga kokpitis. Äsja lõpetasin südamliku toosti Sheila ja Gilesi terviseks. Täielik piduriietus - smoking, elegantsed uued püksid, mustad kingad. Ainsaks puuduseks on see, et olen oma kikilipsu maha unustanud ja pean nüüd kasutama harilikku musta kaelasidet." Sel õhtul tähistas vanahärra 65. sünnipäeva, mida "Lennuki" vanim seilaja veel 18 aastat oodata saab.

"Lennukit" räsinud Läänemeri pole naljamäng, kuid ta pole ka
ookean, kus möirgavad neljakümnendad ja kriiskavad
viiekümnendad. Kuni kallas paistab, on aega mõelda, et loosungid "Eesti lipp ümber maakera" ja "Eesti lipp igasse sadamasse" võivad soovitule vastupidist sisu kanda. Nagu nüüd juhtuski - Hollandi Harlingeni sadam nägi lippu üllatuslikult. Kuid kusagil Hoorni neeme kandis ei pruugi rannavalve abi nii kättesaadav olla.

Muide, tõsisem tehniline rike tabas ka Chichesteri. Teel Plymouthist Sydneysse purunes tormis tuulerool, seesama atribuut, mis hoiab jahti kursil siis, kui üksikpurjetaja magab. Chichester kandis esimese ehmatusega kaardile Austraalia lähema punkti Fremantlei, kuid tema lõi selja sirgeks.

"Ent süvenesid ka mu masendushood ja nurjumistunne: olin ju ette
võtnud purjetada Sydneysse vahepeatuseta. Fremantleisse
sissesõitmine rõhus mind. Lõpuks otsustasingi, et ma ei suudaks seda taluda, ja kell 3.45 pärastlõunal võtsin uuesti kursi Sydneyle."

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele