Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Üles Avalehele

  Postimehe reportaazh: Lennuki ööpäevane teekond enne kojujõudmist
 
19.03.2001  

Postimees
Küllike RooväliTUNNE END SÜNDMUSTE OSALISENA! Ööl vastu tänast kulmineerus ümbermaailmareisi teinud jahi Lennuk ootamine Tallinnas Pirita sadamas, kui jaht teda saatvate mereväe ja veeteede ameti aluste vahel koju jõudis.
Väga lähedal kodule oli Lennuk juba laupäeva hilisõhtul, kui ta sisenes Eesti majandusvööndisse. Tugev vastutuul ei lasknud mehi aga kiirelt kaasade ja sõprade rüppe ning algselt keskpäevale kavandatud vastuvõtutseremoonia piirivalveorkestri, aupaukude ja presidendi tervitusega lükkus öösse.

Piirivalvelaeva Maru vahimees märkas pühapäeva hommikul kella kuue ajal koidutaevas hõbedaselt läigatavat laiku, mis osutus lähemal binokliga uurimisel kuu peegelduseks jahi purjel. Selleks hetkeks oli Lennuk jõudnud Hiiumaa lähistel Ristna neeme all Eesti vetesse ja purjetas vastutuules loovides mööda saare kaldaalust.

Nina jäätus

Lennuki kapten Mart Saarso andis teada, et geograafiliste koordinaatide järgi jõudis jaht üle Eesti riigipiiri juba öösel kell 3.30 Saaremaa vetes Tagamõisa poolsaare juures.

Sirbikujuline kuu lakkas peagi jahti hõbetamast, sest paarikümne minuti pärast kihutas Lennuki kannul taevalaotusse erepunane päikesekera.

Veerand seitse hakkas Maru purjekat Tallinna poole saatma. Jahi ninas läikisid jääst vuntsid, mis muutusid järjest paksemaks iga korraga, kui Lennuk rütmiliselt ninaga vett rüüpas.

Huvi Lennuki vastu ei piirdunud öö läbi Hiiumaa rannikul ankrus seisnud Maru meeskonna ja laeva pardal kaasa sõitvate ajakirjanikega. Mida kodule lähemale, seda rohkem võtsid Saarsolt telefoniintervjuusid ajalehed, raadiojaamad ja telekanalid. Ka vanad sõbrad merelt leidsid jahi üles.

Nii kutsus Saarsod eetrisse keegi Priit, kelle häält kuuldes kapten jahmus. «Kust sa, jumalime, välja kargasid,» imestas Saarso.

Priit lubas sõpra oodata nii Pakri poolsaare pangal kui ka öösel sadamakail.

«Kumb on parem, viski või konjak?» päris Priit.

«Limonaad,» tuli vastuseks.

«No mis sa nüüd, kaldal juba võib,» vaidles sõber vastu.

«Ei saa. Vaja uueks reisiks valmistuda,» oli Saarso kindel.

Pärast kõnet siirdus kapten jahi vööri jääd raiuma. «Õhtuks on vaja sellest lahti saada, et uuele jääle ruumi teha,» selgitas ta. Üldse jõudis Lennuki meeskond eilse päeva jooksul kolm korda käia jääd raiumas.

Koos Maruga sõitva Lennuki tekil hakkaski päeva edenedes üha vilkam tegevus. Iga kahe tunni järel luges Saarso eetri kaudu merevalvekeskusele ette aluse uusi koordinaate.

«Praeguse arvestuse järgi jõuame Piritale kell üks öösel,» kordas ta kogu päeva jooksul. Lennukil õnnestus sõita siiski veidi kiiremini, kui kapten hommikul arvas. Oma osa oli selles tuule pöördumisel põhjast loodesse.

Väsimuse kiuste koju

Ilma hämardudes kella 19 paiku oli jaht juba kohakuti Pakri saartega. Vastutulev piirivalvelaev Torm lasi Lennukit kohates taevasse valge raketi.

Kalevi jahtklubi kommodoor Aare Kööp ütles telefonis, et tal ei õnnestunud Lennuki meeskonnale auku pähe rääkida ja neid mõnda väikesadamasse ööbima meelitada.

Saarso kaljukindel otsus otse koju tulla tõi õnnitlejate rivi Pirita pimedale sadamakaile. Kööbi sõnul oleks saanud järgmisele päevale üle viia küll tseremoonia, kuid mitte ööklubisse Flamingo kavandatud peo.

Eile poole kümne paiku õhtul andis Suurupi teise poi juures Maru Lennuki saatmise üle Eesti mereväe lipulaevale Admiral Pitka. Sealtmaalt liitus Lennukiga ka kommodoor Kööp, kelle punasel jahil oli ka kultuuriminister Signe Kivi.


Postimees tänab piirivalvelaeva Maru ja kaatri 006 meeskondi

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.


Toetajad Uudised Marsruut Eellugu Projekt Logi Meedia Üles Avalehele