Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Külalisteraamat Logi Meedia Üles Avalehele

 
Lennuki logiraamat (09.07.2000) < EELMINE | JÄRGMINE >
 
 
Sideseansi toimumise aeg:   12.47 UTC
Koordinaadid: 21°08.3 S 175°10.8 W
Kurss:
Tuule tugevus: m/s
Tuule suund:
Laine kõrgus: m
Nähtavus: miili
Õhurõhk: mb

Esmalt tahame logiraamatu jälgijate ees vabandada, sest Lennuk seisab juba kolmandat päeva Nuku'alofa sadamas, aga teade sellest jõuab kodulehele alles praegu. Eneseõigustuseks on meil öelda järgmist - nimelt on juuli esimene nädal Tongal äärmiselt sündmusterohke, sest 4. juulil on kuningas Taufa'ahau Tupou IV sünnipäev ning sellega kaasneb nädal aega kestev Heilala festival.
Festivali raami mahub armastatud monarhi auks lugematu arv paraade, tantsu-, spordi- ja iludusvõistlusi, suuri vabaõhusöömaaegu, marssivaid puhkpilliorkrestreid ning üleüldine trill ja trall. Ürituse kõrgpunktiks on midagi balti keti laadset, kui saare elanikud rivistuvad mereranda ning süütavad üheaegselt palmilehtedst tõrvikud moodustades nii kilomeetritepikkuse jaaniusssikeste ahela.
Loomulikult sattusime ka meie kohe sündmuste keerisesse ja nii jäigi logi täitmine unarusse. Kuninga sünnipaeva tähtsust suurendab oluliselt see, et vastupidiselt Rootsi kuningale, kelle tööde ja tegemistega Eesti rahvast kuni viimase ajani tänuväärselt kursis on hoitud, valitseb Tupou IV oma riiki reaalselt. Dünastiale pani aluse praeguse monarhi vanavanaisa George Tupou I kes ühendas seni kolmeks jaotatud saarestiku üheks riigiks 1845. aastal. Tupou I valitses 48 aastat ning erakordselt osava poliitikuna saavutas selle, et ühena vähestest, koos Jaapani, Tai, Nepaali ja mõne Lähis-Ida riigiga, pole Tongat iialgi eurooplaste poolt koloniseeritud. Ligi 2 meetrit pikk ja tublisti üle 100 kilo kaaluv, tõelise polüneesia kuninga väljanägemisega Tupou IV valitseb alates 1965. aastast. Ka tema valitsemise stiilis on tunda tõelise monarhi isepäisust. Näiteks tunnustas Tonga pikka aega mitte Hiinat vaid Taiwani, samal ajal olles esimene polüneesia riik, mis 1976. aastal sõlmis diplomaatilised suhted Nõukogude Liiduga. Viimati mainitud aktsioon suurendas olulisel määral Tongasse saabuvat lääneriikide välisabi.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.