Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Külalisteraamat Logi Meedia Üles Avalehele

 
Lennuki logiraamat (30.07.2000) < EELMINE | JÄRGMINE >
 
 
Sideseansi toimumise aeg:   10.37 UTC
Koordinaadid: ° °
Kurss:
Tuule tugevus: m/s
Tuule suund:
Laine kõrgus: m
Nähtavus: miili
Õhurõhk: mb

Lennuki meeskonna ringsõit Vanuatu saartel ei piirdunud ainult Espiritu Santo saare külastamisega. Üks osa ekspeditsioonist koosseisus Arro, Kama ja Pruuli siirdus Malakula saarele, kus elavad legendaarsed suured nambad ja väikesed nambad. "Namba" tähendab tegelikult kohalikku meeste riietuseset. Tegemist on taimsest materjalist tupega, mis pannakse mehe peenise ümber ja mille ülemine ots seotakse vöö külge. Need vööd ja tuped ongi meesterahva ainsaks rõivastuseks ja selle tupe erineva kuju järgi on kohalikud hõimud saanud oma nime.

Nambad on kuulsad veel selle poolest, et inimsöömise traditsioon on seal kõige kauem säilinud ja misjonäride survele vastu pidanud. Targad raamatud väidavad, et suured nambad pistsid viimane kord inimese pintslisse veel 1969. aastal. Me pidasime seda juttu veidi kahtlaseks ja mõtlesime, et äkki on tegemist lihtsalt legendiga, mis välja mõeldud turistidele närvikõdi tegemiseks. Kuid saare peal rääkis üks kohalik meile tõsimeeli (ise ta igatahes uskus oma juttu), et viimane taoline juhus olnud veel viis aastat tagasi. Aga need "maiustajad" olevat seepeale muidugi kinni võetud ja vangi pandud.

Meid seal igatahes keegi ära sööma ei kippunud. Vastupidi, tõmmunahalised saareelanikud olid võõraste vastu äärmiselt sõbralikud ja külalislahked. Kui autoga ringi sõita, siis kohalikud lehvitavad tee ääres ja küla vahel teretatakse kõiki kättpidi. Kuna Vanuatu melaneeslaste hulgas kehtib tänapäevani mõrsjaluna maksmise kohustus, siis tundsime Unmeti külas puht teoreetilist huvi, et kuidas see maksmine siis käib ja palju üks korralik pruut ka maksab. Kohalikud said meist natukene valesti aru ja hakkasid parajas mehelemineku eas kaunitare ette näitama. Hinnaks oli 80 000 vatut, so umbes 10 000 Eesti krooni. Otsustasime, et me ei näita välja paanikasse sattumise märke ja taandusime täies lahingukorras viisakalt, kuid kindlameelselt.

Samal ajal on mõrsjaluna kokkusaamine noortele vanuatulastele tõsine probleem. Peamine sissetulekuallikas on kopra ja kopratonnist makstakse ainult 20 000 vatut. Ja seda tonni kokku korjata pole sugugi nii lihtne. Seepärast otsustas saarte pealikute nõukogu kehtestada mõrsjaluna ülempiiri, kaitstes sellega samaaegselt ka vatut inflatsiooni eest.

Sanwiri külas oli meil võimalus pealt vaadata, kuidas käib tuletegemine "kahe puupulgaga". Tegelikult oli küll üks pulk, mida hõõruti jämedama tüve sees olevas soones. Tuli saadi põlema hämmastavalt ruttu, kokku ei võtnud see asi aega rohkem kui viis minutit. Proovisime ka ise selle vägitükiga hakkama saada. Aga kuigi Kama ja Arro tegelesid hõõrumisega vaheldumisi üksteise alla, olid üleni higised ja puupakk ajas paksu tossu välja, siis päris tuld me ikkagi välja meelitada ei suutnud. Aga ehk järgmine kord õnnestub.

Kuna puuduolev hammasratas Lennuki roolimehhanismi tarvis pole veel Inglismaalt kohale jõudnud, siis meeskonna tutvumine Vanuatu huviväärsustega jätkub.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.