Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Külalisteraamat Logi Meedia Üles Avalehele

 
Lennuki logiraamat (04.07.2000) < EELMINE | JÄRGMINE >
 
 
Sideseansi toimumise aeg:   14.05 UTC
Koordinaadid: 20°24.7 S 169°27.1 W
Kurss: 245°
Tuule tugevus: 5 m/s
Tuule suund: NNW
Laine kõrgus: 1 m
Nähtavus: 5 miili
Õhurõhk: 1010 mb

Lennuk heitleb endiselt vaiksemapoolsete vastutuultega, kuid olukord pole enam nii masendusttekitav, kui eelnevatel päevadel - päike paistab ja eesmark laheneb keskeltläbi 120 miili ööpäevas.
Kuigi mõtetes oleme juba Tonga palmide all, purjetame me enne seda üle märkimisväärsest geograafilisest üksusest, maailmamere ühest põhjatumast osast, Tonga süvikust.
Tonga saarestikust idas on mere põhjas hiiglaslik põhja-lõuna suunaline org. Kui muidu on mere sügavus keskmiselt 4000-5000 meetrit, siin kukub merepõhi äkki kuni 11 kilomeetri sügavusele, et siis uuesti kerkida ja moodustada Tonga saarestik. Selliseid süvikuid on Vaikses ookeanis mitmeid, näiteks Jaapani ja Kuriili saarte juures ja selliste süvikute ümbrus on alati seismiselt väga aktiivne. Seal toimuvad maavärinad, seal esineb kuumaveeallikaid ja tegutsevaid vulkaane. Tegelikult ümbritseb selline seismiliselt aktiivne vöönd kogu Vaikset ookeani ja seda kutsutakse "Vaikse ookeani tulerongaks". Meregeoloogid seletavad nähtust järgnevalt. Merepõhja maakoor on väga aeglases, kuid pidevas liikumises ja see liikumine toimub ookeani keskkohast äärte poole. Nende süvikute kohal tungib merepohja maakoor mandrialuse kilbi alla. Kivimasside omavaheline hõõrdumine tekitab maavärinaid, kivimid sulavad ja mööda maakoore lõhesid tungib üles vedel laava.
Kõige selle tõttu on Tonga Kuningriik üks selline kena paigake, mille maismaa-pindala aeg-ajalt suureneb. Merealused vulkaanipursked tekitavad uusi saari. Mõned Tonga saarestiku läänepoolsemad saared on ainult paarsada aastat vanad, uute saarte tekkimist, kadumist ja uuesti-tekkimist on olnud võimalik jälgida ka 20. sajandi teisel poolel. Viimane saar tekkis saarestikku juurde alles 90-ndatel aastatel. Nii et Tongale lähenemisel on väike riskimoment juures, aga loodetavasti meil veab ning otse meie all ookean värisema ei hakka ning otse kursile mõni uus saar ei kerki.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.