Projekt Eellugu Marsruut Uudised Toetajad Rentimine Külalisteraamat Logi Meedia Üles Avalehele

 
Lennuki logiraamat (12.07.2000) < EELMINE | JÄRGMINE >
 
 
Sideseansi toimumise aeg:   13.51 UTC
Koordinaadid: ° °
Kurss:
Tuule tugevus: m/s
Tuule suund:
Laine kõrgus: m
Nähtavus: miili
Õhurõhk: mb

Tänaseks on Tonga riik ja rahvas kuninga sünnipäevast toibunud ja meil on olnud võimalus ka nende igapäevast elu ja toimetamist jälgida. Ega see väga oluliselt pidupäevasest ei erine - parasvöötmele omast aktiivset sebimist siin naljalt ei kohta. Kõige täpsemalt iseloomustab kohalikku ellusuhtumist ühes T-särkide poes nähtud lause "Do it Tongan way - tomorrow".
Samas tuleb tongalaste kiituseks öelda, et nii nagu kapten Cooki aegadel, kes andis saartele nimeks Friendly Islands, on tongalased ka tänapäeval erakordselt sõbralikud. Pea iga vastutuleja tervitab sind ülevoolava lahkusega ning autosõitu saadab pidev lehvitamine. Vahva on
sealjuures see, et tegemist ei ole lihtsalt turistidele suunatud keep smilinguga, vaid selline käitumisviis on inimestele sisemiselt omane.
Eile õhtul õnnestus meil osaleda väga meeleolukal üritusel - traditsioonilisel Tonga õhtusöögil. Asja ettevalmistamine hakkas tegelikult peale juba päeval kell 2 augu kaevamisega. Seejärel tassiti meetrisügavusse auku hulk korallitükke ning nende peale süüdati lõke - maaahi ehk umu oligi valmis.
Esimese asjana hakati lahtise tule kohal grillima vardasse aetud põrsast. Seni kuni grillimine käis, valmistati ette ülejäänud hea ja parem. Hakiti tarot, jamsi, sibulat, papaiat, kana, tuuni jms. See segu keerati esmalt noore taro, seejärel banaani lehtedesse ning köideti banaanilehe rootsuga kinni. Nii valmistatud kenad rohelised jõulupakid asetati peale puude põlemist ja põrsa krõbestumist tuliseksläinud korallidele, kaeti veelkord baananilehtedega ning seejärel mullaga.
Edasi räägiti paar tundi mõnusalt juttu ning kelle seitse võiski ahju lahti kaevata ning sööma asuda. Kuna kõhul puudub kirjaoskus, siis siinkohal lõpetame. Fakt on aga see, et enamik meeskonnaliikmeid lubas koju jõudes suitsuahjud maha lõhkuda ja maasse augu kaevata.

 

<< TAGASI

  © Thetis MTÜ; 1999, kõik õigused reserveeritud.